Фанера: переваги, види та сорти матеріалу
Серед найбільш поширених будівельних матеріалів фахівці виділяють фанеру. Частіше за все з неї роблять меблі, її використовують на будівництві: обшивають нею стіни та стелю. Незамінна вона і в судно-, машинобудуванні: щоб захистити корпус чи кузов від іржі, конденсату, механічних пошкоджень, його також обшивають фанерою. Купити її сьогодні нескладно: на ринку багато торгових точок, де представлений цей будівельний матеріал. Але щоб він дійсно задовольнив ваші потреби, необхідно розібратися з його характеристиками, властивостями і правильно його підібрати.
Переваги фанери
Фанера виготовляється зі шпону. При цьому виробники завжди розміщують листи-заготівки під кутом таким чином, щоб волокна були перпендикулярними між собою. Це забезпечує міцність матеріалу. До речі, на цьому його переваги не закінчуються. Фанера:
- Зносостійка, тому з неї часто роблять стінові и декоративні панелі.
- Екологічна. Адже шпон – це тонкі листи деревини.
- Проста у використанні – її неважко порізати самостійно. Достатньо взяти електролобзик чи дискову пилку. Якщо фанера тонка (до 2 мм товщиною), з задачею упорається навіть монтажний ніж.
- Гнучка. ЇЗ неї можна робити заокруглені конструкції, не боячись, що лист трісне.
Ще одна безперечна її перевага – ціна: вона значно нижча, ніж ціна натурального дерева.
Види, марки, сорти і особливості
Фанеру поділяють на різні види за декількома параметрами. Перш за все має значення порода деревини – листяна чи хвойна. Якщо листяна, то зазвичай це береза, рідше – клен, вільха, тополя. Листи з листяних порід – світлі, з гладкою текстурою, тому їх часто використовують в виробництві меблів. Хвойну фанеру роблять з кедра, сосни, за рахунок чого вона додатково насичується смолами і робиться вологостійкою. Така фанера – якісний матеріал для виготовлення меблевих виробів для ванної кімнати, кухні. Буває і комбінована фанера.
Для спеціалістів мають значення і інші параметри:
- тип клею, яким проклеюють заготівки;
- якість лицьових шарів;
- наявність спеціальних покриттів.
Розрізняють і кілька марок фанери, у кожної з яких – свої властивості:
- ФСФ – при її виготовленні для склеювання листів використовують фенолформальдегідну смолу. Завдяки цьому матеріал стає достатньо стійким до вологи, і його часто використовують в будівництві.
- ФК – листи для такої фанери склеюють карбамідним клеєм. Із готового будівельного матеріалу потім роблять меблі, тару, конструкції, що будуть використовуватися у сухих приміщеннях.
- ФБ – фанера, просочена та склеєна бакелітовими смолами. Вона більш тверда, порівняно з іншими марками, у неї більший кут вигину приблизно в 2–3 рази. Також матеріал вологостійкий.
- ФБС – повністю виготовлена с бакелітової смоли, тому вважається найміцнішою і вологостійкою (не боїться навіть морської води). Її використовують у суднобудуванні, з неї роблять транці для надувних човнів тощо.
Залежно від якості шпону, виділяють 4 сорти фанери:
- В. Найбільш якісний. На листах можна виявити освітлені і затемнені сучки, але на них немає тріщин чи отворів.
- ВВ. Допускаються і отвори розміром до 6 мм.
- СР. Наряду з отворами можуть бути тріщини, великі сучки.
- С. Найбільш дешевий. У ньому розміри отворів можуть сягати 40 мм, також на листах є тріщини, дефекти країв.
Знайти фанеру різних сортів за найвигіднішими цінами можна в будівельному гіпермаркеті Artkone. Заходьте та обирайте товар і кількість. Магазин відправляє матеріали по всій Україні.