Песимістичний сценарій зернового експорту з України
Як це вплине на ціни?
Припинення угоди спричинить зростання світових цін на зернові та падіння внутрішніх, хоча й не таке сильне, як наприкінці лютого, бо вже сформувалась більш-менш налагоджена система експорту через сухопутні кордони та малі дунайські порти.
Як це вплине на експорт?
Щомісячні обсяги експорту зерна та олійних скоротяться до максимум 3,5 млн т за умови нормального функціонування енергосистеми. Якщо на додачу до відсутності морського експорту, продовжаться обстріли критичної інфраструктури, обсяги щомісячних відвантажень будуть і далі скорочуватись.
Як зміниться логістика?
Якщо з будь-яких причин дія угоди не подовжується, тоді в України залишаються наступні маршрути:
- Залізничний та автомобільний експорт через західні кордони.
- Експорт малими дунайськими портами.
Україна значно покращила альтернативні шляхи експорту агропродукції з початку повномасштабної агресії РФ. Ось тільки останні проекти:
- Ізмаїльський термінал Нібулону буде постачати в Європу до 300 тис. т зерна на місяць. Будівництво почалось в червні 2022, а перший етап завершили вже у вересні.
- «Українське Дунайське пароплавство» запустило проект «Дунайський зерновий шлях», який буде доставляти аграрну продукцію баржами з річкового порту на Дунаї одразу на морське судно великого тоннажу на рейді порту в Румунії.
В цьому сценарії максимальний експортний потенціал знизиться до 3-3.5 млн т, що може перерости у проблеми зі зберіганням поточного та майбутнього врожаю.