Правила вибору бронеплит
Захист тіла і внутрішніх органів від механічних травм, кульових і осколкових пошкоджень - одне з принципових вимог до спорядження бійця на полі бою або під час проведення спецоперацій. Цю задачу вирішує якісний бронежилет відповідного класу захисту - щільний чохол-переноска з великими кишенями по периметру, куди вставляються бронеплити з ударостійких і демпфуючих (амортизуючих і поглинаючих кінетичну енергію удару) матеріалів. Головна особливість цього типу спорядження в тому, що універсального рішення не існує - на ринку представлені жилети різних брендів і класів захисту, з різних матеріалів з унікальними параметрами та обмеженнями, що вимагає грамотного вибору під конкретні бойові задачі.
Види бронеплит для бронежилетів
На сьогодні існує чотири основні типи бронеплит, які визначають клас захисту бронежилета та його можливості:
- Стальні - товсті пластини з дуже твердої гартованої сталі. Це найнадійніший вид захисту, який витримує прямий удар автоматної кулі, снарядного осколка та інших механічних предметів. Єдиний серйозний недолік - повнорозмірна конструкція та велика вага бронежилета, укомплектованого такими пластинами, - 40-60 кг. Носити його безперервно можна протягом 2-3 годин, він сповільнює рухи бійця і обмежує свободу рухів.
- Керамічні - легкі бронеплити з багатошарової кераміки (карбід кремнію), які поглинають кінетичну енергію і зупиняють бойові сердечники "м'яких" куль, через що стрілецький метал застрягає у пластині. Керамічні бронеплити оптимальні для компактних бронежилетів, призначених для ближнього бою, але не захищають від автоматних куль та великих снарядних осколків, а також не витримують косих попадань.
- Кевларові - надлегкі (1-3 кг) і тонкі бронеплити з синтетичного арамідного волокна, сплетеного певним чином. Їх можна носити цілодобово (під одягом), вони добре поглинають кінетичну енергію пістолетних куль з округлими і м'якими сердечниками, зупиняючи і затримуючи метал у волокнах. Підходять для спеціальних військових і поліцейських підрозділів. Однак вони чутливі до механічних ударів, не захищають від твердих і гострих куль (автоматних) та осколків, погано переносять вологу (втрачають демпфуючі характеристики) та ультрафіолетове випромінювання.
- Поліетиленові - дуже легкі та гнучкі пластини з надвисокомолекулярного поліетилену. Вони міцні, негорючі, їх можна носити безперервно. Однак вони не забезпечують повного захисту від автоматичної зброї.
Таким чином, обираючи матеріал бронеплит, слід враховувати клас загрози, від якої має захищати бронежилет, а також потрібну тривалість носіння захисту та умови використання.
Важливий момент!
Щоб збалансувати переваги і недоліки різних видів бронеплит, а також полегшити бронежилет без втрати його захисних властивостей, виробники створюють комбіновані варіанти захисту. Наприклад, для полегшення бронежилета зі стальними бронеплитами можна використовувати по боках легші м'які бронепакети або кераміку. Одним з найбільш ефективних рішень також є комбінація кераміки з кевларом і кевлара з поліетиленом.
Слід орієнтуватися на оптимальний рівень захисту для звичайного стрільця у бойових умовах. Для цього використовуються бронежилети зі стальними пластинами та класом захисту не нижче 4-5 за ДСТУ. Для поліції зазвичай застосовуються жилети 3-го класу (поєднання металу та кевлара). Для спецпідрозділів, бійці яких часто носять жилети кілька днів поспіль і воюють у будь-яких умовах, бажана універсальна комбінація кевлара або кераміки з високомолекулярним поліетиленом, яка забезпечує захист від автоматної кулі та бічних рикошетів.
Крім того, комбіновані варіанти бронеплит дають додаткові можливості: зручність носіння під одягом, стійкість до погодних умов, кліматичний комфорт, "невидимість" для металодетекторів.
Кращі варіанти бронеплит для захисних бойових бронежилетів можна обрати та придбати в інтернет-магазині військового спорядження Punisher. У нас представлені стальна, керамічна, кевларова та поліетиленова захист від відомих брендів Armored Republic, Brotherhood, Crye Precision, Emerson, M-Tac, ProfArmor, Revision, TYR Tactical, а також від контрактних виробників для армій США, Великобританії та України.