Про що можуть свідчити болі в плечі?
Біль у плечі не обов'язково одразу свідчить про щось серйозне. Однак не варто його недооцінювати. Особливо, якщо він посилюється або не зникає протягом тривалого часу. Плече є дуже важливою частиною опорно-рухового апарату, і проблеми зі здоров'ям, пов'язані з ним, можуть суттєво обмежити вашу повсякденну особисту, професійну та спортивну активність [1].
Плечолопатковий періартрит – це загадкова назва, яка охоплює багато захворювань, пов'язаних з дисфункцією плеча. Перевантаження м’язів або пошкодження сухожилля, а також запалення субакроміальної бурси призводять до болю в плечі та, як наслідок, до обмеження діапазону рухів [2].
Про що може свідчити біль у плечі?
Плечолопатковий періартрит - поширене захворювання, яке найчастіше є наслідком мікротравм і перевантажень, пов'язаних з виконанням повсякденних справ. Зазвичай на біль у плечі скаржаться люди, які працюють фізично або активно займаються спортом. Іноді ця хвороба може бути наслідком дегенеративних змін, особливо у літніх людей. Варто пам'ятати, що біль у плечі може свідчити і про серйозні ревматичні захворювання, а також про інфаркт або рак легенів - проте з'являються й інші супутні симптоми [3]. Найпоширенішими причинами болю в плечі є:
- Перевантаження м'язів, яке найчастіше виникає в результаті виконання діяльності, що характеризується постійною послідовністю рухів з підняттям руки над плечима. Характерним симптомом перевантаження м'язів є біль у плечі при піднятті руки.
- Субакроміальний тунельний синдром, який є дисфункцією суглоба, спричиненою блокуванням руху між плечовою кісткою та акроміоном. Потім найбільш неприємний біль виникає при піднятті руки на 60-110°. Цей синдром найчастіше виникає в результаті перевантаження плеча.
- Артрит, який може супроводжувати серйозні захворювання, в тому числі: ревматоїдний артрит, псоріатичний артрит або навіть подагра. У такій ситуації біль у руці співіснує з підвищенням температури тіла.
- Адгезивний капсуліт, який зазвичай називають замороженим плечем, який характеризується відчуттям скутості в суглобі. Тоді неможливо рухати плечем. Це не можна недооцінювати, тому що замерзле плече може навіть свідчити про серцевий напад [4].
Ефективне лікування плечолопаткового періартриту
Для полегшення болю в плечі можна використовувати доступні пероральні знеболювальні, такі як Терафлекс, або місцеві засоби, які наносяться безпосередньо на плече, тобто мазі та гелі. Теплі або холодні компреси також можуть допомогти зменшити біль. Якщо біль інтенсивний або посилюється, завжди бажано звернутися до лікаря, який проведе відповідне обстеження, шукаючи патології, набряки, деформації, болючість або м'язову слабкість, а також перевірить діапазон рухів у плечі та його силу [1]. Він також може виписати направлення на візуалізаційні дослідження (наприклад, рентген) і порекомендувати протизапальні препарати після проведення відповідних аналізів. Для прискорення одужання лікар також може порекомендувати легкі вправи на розтяжку та фізичну терапію.
Якщо ви отримали травму плеча, яка може проявлятися болем, а також набряком, синцями та підвищенням температури тіла в місці травми. Не відкладайте візит до лікаря і зверніться за його допомогою, якщо у вас є така можливість [3].
З іншого боку, якщо разом з болем у плечі ви відчуваєте біль в інших суглобах, у вас підвищена температура, а сам плечовий суглоб скутий і набряклий, і ви відчуваєте себе розбитим, запишіться на прийом до ревматолога. [2] Адже ці симптоми можуть свідчити про захворювання, які лікує цей фахівець.
Література
1. ЛИТВИНЕНКО, М., & ЛИТВИНЕНКО, Г. ДЕЯКІ ОСОБЛИВОСТІ РЕАБІЛІТАЦІЇ ПАЦІЄНТІВ З ПЛЕЧЕЛОПАТКОВИМ ПЕРІАРТРИТОМ. АНДРЄЄВА Олена, ГАКМАН Анна, ВОЛОСЮК Анна, 55.
2. КАРПЕНКО, О. (2019). ФІЗИЧНА ТЕРАПІЯ ХВОРИХ НА ПЛЕЧОЛОПАТКОВИЙ ПЕРІАТРИТ. ББК 72Я431 Н-34, 191.
3. Латогуз, С. І., Литвиненко, М., & Литвиненко, Г. (2023). Деякі особливості реабілітації пацієнтів з плечелопатковим періартритом (Doctoral dissertation).
4. Міняєва, О. І. (1997). Лікування плечолопаткового периатриту.